#@ New Cam Spray 3000WM/SSM3 Cold Water Electric Wall Mount Pressure Washer, 3000 PSI, Mechanical Thermal Relief
#@ New Cam Spray 3000WM/SSM3 Cold Water Electric Wall Mount Pressure Washer, 3000 PSI, Mechanical Thermal Relief - Find out more reviews of Cam Spray 3000WM/SSM3 Cold Water Electric Wall Mount Pressure Washer, 3000 PSI, Mechanical Thermal Relief.
Product Description
Low amp, 3 phase unit. Includes trigger gun. Triplex plunger pump. Ceramic plungers and stainless steel valves. Chemical injection. Heavy duty wand with quick change tips in 0 degree, 15 degrees, 25 degrees, 25 degrees, 40 degrees soap tip. Totally enclosed motor. Pumps handle fluids up to 180 degrees fahrenheit. Powder coat frame with wand and hose rack. Dual chemical injection with 10 in. feed hoses. Voltage: 230 VAC. Amperage: 15 amps. Phase: 3 phase. Horsepower: 5 hp. Operating pressure in psi/bar: 2000/138. Flow rate in gpm/lpm: 4/15.2. Pump thermal protection: Mechanical. Maximum pump inlet water temperature: 180 degrees F. Hose dimension: 50 ft. x 0.38 in.. Power cord: 35 ft.. Made in USA. 28 in. L x 22 in. W x 30 in. H. Instruction
Cam Spray 3000WM/SSM3 Cold Water Electric Wall Mount Pressure Washer, 3000 PSI, Mechanical Thermal Relief
From Cam Spray
Product Details
  • Lawn & Patio
  • Brand: Cam Spray
  • Number of items: 1
  • Dimensions: 30.00" h x 22.00" w x 28.00" l, 260.00 pounds